4 דברים קריטיים שחובה להגדיר באתר שלך

נושאים במאמר

למאמרים ותכנים נוספים בנושא עיצוב ובניית אתרים, הירשמ/י:

אם יש לך אתר או שאת/ה מתכנן לבנות אתר אינטרנט, זה כנראה יהיה מאמר חשוב בשבילך, שיכול לחסוך לך הרבה כסף ועוגמת נפש.

יש היום הרבה דרכים לבניית אתרי אינטרנט. כאן אכתוב 4 דברים שחובה ליישם בכל סוג אתר שאת/ה בונה.

1.   בעלות בלעדית על האתר

אם מישהו אחר בונה לכם את האתר, אני ממליץ בחום לשאול אותו כבר בשלב הצעת המחיר: "האם תתן לי גישה לניהול האתר עם כל ההרשאות?"

אם התשובה היא כן – זה בפועל אומר שהאתר באמת שלכם בבעלות מלאה, ותוכלו לעשות בו את כל הפעולות בעתיד (למשל: לשדרג אותו, להעביר אותו לשרת אחר, לשכור מתכנת שיעשה שם פעולות וכדומה).

אם התשובה היא לא – זה אומר שהאתר נשאר בידיים של מי שבנה לכם את האתר, ואתם מוגבלים בפעולות. כלומר בפועל, אין לכם בעלות מלאה על האתר. במקרה כזה צריך לברר לעומק – האם צריך לשלם בכדי לקבל את הגישה המלאה לניהול האתר? כמה? האם ישנה התחייבות מסוימת נוספת?

באתרים שאני בונה, אני נותן ללקוח גישה מלאה לניהול האתר במידת הצורך, ללא שאלות וללא תשלום נוסף – מאחר והוא בעל האתר.

הערה: באתרים שנבנים בתוך מערכת סגורה ("קוד סגור") כמו למשל wix, webflow וכדומה, בכל מקרה האתר לא יהיה לגמרי שלכם. אפשר לומר שאתם משכירים את השירות של המערכת, אבל לא בבעלות מלאה. לא ניתן, למשל, להעביר אותו לשרת אחר וכדומה. על ההבדלים בין קוד פתוח לקוד סגור אכתוב בעתיד בע"ה.

2.   שרת מחברה יציבה

כל אתר אינטרנט, יושב על שרת אינטרנט. זהו המקום שבו נמצאים הקבצים, התמונות, מערכת האתר ומאגר המידע של האתר.

בין חברות השרתים יש מנעד גדול למדי של איכות השרתים ואיכות השירות – זה עולם בפני עצמו. אבל מבלי להיכנס לפרטים, הכי חשוב זה שחברת השרתים תהיה יציבה. זה אומר שהחברה שנותנת את שירות האחסון בשרת תהיה חברה מוכּרת, גדולה ואמינה, שלא תיעלם יום אחד. אם מדובר בחברה לא מוכרת או שהמחיר הוא בחינם – מומלץ מאוד לא לקחת את זה. האתר שלכם עם כל המידע, האנרגיות שהשקעתם עליו ורווח שהוא יוצר, יכול פשוט להיעלם ללא התראה.

וזה מביא אותי לדבר הבא –

3.   גיבוי חיצוני

גיבוי של כל האתר, באופן אוטומטי (למשל כל יום או כל שבוע), לאחסון חיצוני כמו Dropbox או Google Drive שלכם – זה דבר מומלץ ביותר, ויכול לתת פתרון לבעיות רבות כמו למשל: שרת בעייתי (כמו בסעיף 2 לעיל), פריצה לאתר, תקלה טכנית באתר, פריצה לשרת במצב שגם הגיבוי בשרת נפגע, ועוד. במקרים כאלו ניתן לשחזר את האתר מהגיבוי, והכל חוזר אל מקומו.

אמנם כל חברת שרתים טובה כבר מבצעת גיבוי אוטומטי לשרתים שלה, אך הגיבוי שלהם בדרך כלל מאוד בסיסי ולא נותן פתרון לכל המצבים. לכן בכל האתרים שאני בונה, אני מתקין גיבוי אוטומטי נוסף לענן חיצוני. מומלץ ביותר!

4.   תחזוקה

עולם האינטרנט הוא מאוד דינמי. המערכות השונות מקבלות עדכונים באופן תדיר – גם עדכונים בנושאים כמו עיצוב ופונקציונליות, וגם בנושאים שהם מתחת לפני השטח כמו אבטחה, שיפור תאימות וחסימת נקודות תורפה. לכן, אם האתר שלכם לא יהיה מתוחזק במשך זמן רב, יש סיכוי גבוה שהוא ייפגע באופן כלשהו. יכולה להיות בעיה בתצוגה, יכולה להיות בעיה בתפקוד והוא יכול להיות גם חשוף לפריצה ופגיעה חמורה יותר.

זו הסיבה שכל אתר חייב להיות מתוחזק, גם ברמת המערכת של האתר עצמה שתהיה מעודכנת לגירסה האחרונה, גם ברמת השרת, וגם באופן כללי לראות שכל חלקי האתר עובדים טוב אחד עם השני ואין תקלות.

באתרים שאני בונה, אני מציע ללקוחות תחזוקה חודשית הכוללת עדכון וורדפרס, עדכון תוספים, בדיקה שאין באגים, גיבוי ושחזור במידת הצורך, בדיקת תקינות התצוגה באתר ותקינות פעולות כמו שליחת טפסים וכדומה. בנוסף אני מחבר את האתר לשירות ניטור אתרים אוטומטי, שמתריע ברגע שישנו חשש לשינוי משמעותי באתר, מה שיכול להעיד על תקלה.

הערה: באתרים שנבנים בתוך מערכת סגורה ("קוד סגור") כמו למשל wix, webflow וכדומה, אין כל כך צורך בתחזוקה של השרת ושל התוספים – כי הם כבר דואגים לזה. אך עדיין צריך לוודא מדי פעם שהכל פועל כמו שצריך.

בהצלחה!

למאמרים ותכנים נוספים בנושא עיצוב ובניית אתרים, הירשמ/י:

הרשמה לעדכונים

נשלח לך מיילים על מבצעים, מתנות ועדכונים נוספים מהסטודיו